PNEUMATIC SINGLE HEAD PIPE CHAMFERING MACHINE FAZRT60AC
No rating
Add to favorites
12 months of warranty
euromet.jpg
Contact with a trader:
Krzysztof Penkowski
E-mail: krzysztof.penkowski@eurometal.com.pl
Telefon: 603 400 333
Quantity
Add to cart
Main Features
Automatic feeding, automatic clamping, automatic tool advance/retraction, high-speed operation
Quick size adaptation
Simple replacement of cutter heads and clamping dies accommodates different workpiece dimensions.
Application Areas
  • Automotive Industry
  • Furniture Industry
  • Sanitary Equipment
  • Fitness Equipment
  • Medical Equipment
Technical data Unit Value
Applicable outer diameter [mm] ∅ 6 - ∅ 60 mm (rury), ∅ 6 - ∅ 20 mm (pręty)
Processing length [mm] 25
Processing accuracy [mm] +/- 0,1
Processing speed [-] 3-6 sek/szt
Main motor power [-] 1,1 kW x 400 V x 50 Hz